A fűtési szezon veszélyei: kéménytűz és szén-monoxid

Beköszöntött a hidegebb idő, sokan már fűtenek otthonukban. A fűtési szezonban is elővigyázatosnak kell lennünk, számos veszélye van, ha nem vagyunk elég körültekintőek. Nagy Csaba, a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője felkészít a legfontosabb tudnivalókra.

x Hirdetés

Az elmúlt évek statisztikái hogyan alakultak? Hány kéménytűz volt Heves vármegyében?

2020 – 201 lakástűz, 35 kéménytűz, 2021 – 315 lakástűz, 52 kéménytűz, 2022 – 248 lakástűz, 34 kéménytűz, 2023 – 293 lakástűz, 52 kéménytűz. Megfigyelhető, hogy évente minden hatodik, hetedik lakástűz a kéményből indul ki.

Mi a legnagyobb kockázat, ha fűteni kezdjük otthonunkat, mi okozza a legtöbb balestet, tüzet?

A legtöbb fűtési szezonnal kapcsolatos probléma a kéményseprés hiányából fakad. Nem csak ősszel a fűtési szezon legelején, hanem bármikor lehet ellenőriztetni a kéményt. Aki gázzal fűt annak kétévente, aki fával annak évente érdemes kéményseprőt hívnia. Fontos viszont, hogy családi házakhoz nem megy ki automatikusan a kéményseprő, időpontot kell egyeztetni vele.

Milyen munkafolyamatokból áll az ellenőrzés?

A kéményseprő ellenőrzi az ingatlanhoz tartozó kémény vagy kémények és a hozzátartozó összekötőelemek műszaki és biztonsági állapotát, tömörségét, átjárhatóságát, tisztaságát, a tisztítóajtó záródását. Ha szükséges, a tisztítást azonnal elvégzi. A tevékenység fontos eleme, hogy a szakember ellenőrzi, nem áramlik-e vissza a szén-monoxid, valamint felméri a helyiségek légellátási viszonyait módosító egyéb tényezőket.

Kell-e díjat fizetni érte?

Heves vármegye teljes területén a lakossági szektorban az egylakásos és a többlakásos társasházak égéstermék-elvezetőinek, kéményeinek rendszeres felülvizsgálatát a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezetének szakemberei végzik, mégpedig térítésmentesen. Társasházak esetében a hirdetményt követő két értesített időpontban ingyenesek az ellenőrzések.

Abban az esetben, ha a családi házba gazdálkodó szervezetet jegyeztek be, akkor a kéményseprés megrendelése már nem opció, hanem kötelesség. Attól függően, hogy milyen fűtőeszköz van a kéményhez csatlakoztatva, egy- vagy kétévente kell ellenőriztetni, és ezért fizetni is kell. A katasztrófavédelem honlapján a település irányítószámának megadásával elérhetővé válik azon kéményseprőcégek listája, amelyek valamelyikétől meg kell rendelni a munkát. 

És ha a közület vagy gazdálkodó szervezet a társasházban van bejegyezve?

Amennyiben társasházban élünk és a lakásba nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet, akkor a kéményseprő értesítést követően magától fog érkezni és ingyenesen elvégzi a sormunkát.

Amennyiben társasházban a lakásba be van jegyezve gazdálkodó szervezet, akkor a kéményseprő értesítést követően magától érkezik, de a munka díját ki kell fizetni. Ha a lakásnak saját kéménye van, akkor az egész munka díját, ha a lakás a társasház gyűjtőkéményére van csatlakoztatva, akkor a munka rá eső részét kell kifizetni.

Fa, szén vagy bármilyen szilárd tüzelés esetén mire figyeljünk oda?

Ha nem olyan tüzelőanyagot használunk, amely elégetésére az adott fűtőeszközt megtervezték, akkor a nem rendeltetésszerű használat fokozza a korom lerakódását az égéstermék-elvezetőben. A lerakódott koromréteg fűtés során izzani kezd és kéménytűzhöz is vezethet, a kéményről a tűz pedig másodpercek alatt átterjedhet a ház tetőszerkezetére. Ne fűtsünk háztartási hulladékkal, lakkozott, festett, vagy nedves fával, műanyaggal, ronggyal, színes papírral vagy gumihulladékkal, mert ezek égésekor nemcsak több korom rakódik le a kéményben, hanem veszélyes anyagok is felszabadulnak.

Ha új fűtési módot választunk, akkor a kéményseprőkkel is fel kell vennünk a kapcsolatot?

Ha valahol új kéményt létesítenek, a régit javítják, felújítják vagy átalakítják, azt csak azután lehet használni, ha megtörtént a helyszíni műszaki vizsgálat. Ezt a műszaki vizsgálatot a kéményseprőktől meg kell rendelni, nem érdemes kihagyni ezt a lépést, mert az engedély nélküli kémények használata tilos és életveszélyes is. Könnyen tragédia lehet belőle, akár lakástűz, akár szén-monoxid-mérgezés formájában.

A szén-monoxid-mérgezések száma hogyan alakul a fűtési szezonban? Biztosan több gázüzemű fűtőberendezés van ilyenkor használatban, több is baleset ilyenkor?

A fűtési időszakban megnő a szén-monoxid-mérgezéses esetek száma. Tévhit, hogy csak a régi gázkazánoknál jelentkezhet ez a probléma, hiszen minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amennyiben nem biztosított a levegő-utánpótlás. A kandalló, a cserépkályha, illetve a vegyes tüzelésű kazán, a konvektor és a fali vízmelegítő is lehet nyílt égésterű és akkor ezek a szoba levegőjét használják működés közben. Ha nincs elég friss levegő ezek környezetében, szén-monoxid fog keletkezni, ami magas koncentrációban akár egy percen belül is halált okozhat. Évente egyszer érdemes szakemberrel megnézetni a fűtést és a vízmelegítőket. Ezek hőtermelő, lánggal égő berendezések, a meghibásodásuk lakástűzhöz vagy szén-monoxid-mérgezéshez vezethet. Érdemes minden nyílt égésterű fűtő- és vízmelegítő eszköz mellé szén-monoxid-érzékelőt helyezni.

Milyen készülék a jó, vannak jobbak és rosszabbak?

A katasztrófavédelem a Heves vármegyei honlapján is közzéteszi a megbízható és a vizsgálatok során nem biztonságosan működő szén-monoxid-érzékelőkről készített kimutatásokat. Felhívjuk a lakosság figyelmét arra, hogy semmilyen körülmények között ne vásároljanak a negatív listán szereplő termékek közül, illetve amennyiben korábbról már ilyen érzékelővel rendelkeznek, akkor azokat cseréljék le a pozitív listán található termékek egyikére.

A kéményseprők is tudnak segíteni a balesetek megelőzésében?

Igen, a kéményseprők ellenőrzések során méréseket végeztek. A tüzelő-, fűtőberendezések rendszeres mérőműszeres ellenőrzésével megállapítható, hogy az eszköz biztonságosan működik, vagy pedig veszélyes szén-monoxidot termel működése közben. A veszélynek megfelelően tájékoztatnak, hogy karbantartásra szorul-e az eszköz, vagy életveszélyessége miatt az javításig használhatatlan. Az általuk végzett ellenőrzéseknek nagy szerepe van a közös célunk elérésében, amely a kéménytüzek, illetve a szén-monoxid-mérgezések megelőzése.

Kiemelt kép: freepik

x Hirdetés

Küzdelmes meccsen szenvedtek vereséget a farkasok

Árokba borult egy autó Atkárnál