Mi lesz a Duránda sorsa?
Évtizedek óta központi téma a Gyöngyös belvároshoz közel található Duránda városrész kérdése, amelyet főként romák laknak, és ahol a bűnözés, a drogkereskedelem mindennaposnak számít. Hiába a térfigyelő kamerák számának növelése, a városrendészet és a rendőrség gyakori jelenléte, a probléma egyre csak súlyosbodik. Az ilyen szegregátum nem helyi sajátosság, az ország számos pontján küzdenek hasonló problémával, amely megoldása hatalmas társadalmi vitával és indulatokkal, valamint nem kevés anyagi áldozattal jár. Kiutat a különféle uniós programok jelenthetnek, azonban az ezekhez való hozzáférésnek komoly feltételei vannak.
A Duránda helyzete a legutóbbi önkormányzati választások során kiemelt figyelmet kapott, miután Szókovács Péter, a Fidesz–KDNP–Városom, Szeretlek Egyesület megválasztott polgármestere választási kampányában kijelentette: „a Durandát jelenlegi formájában meg kell szüntetni.” A júniusi választások óta folyamatosan keressük a megválasztott polgármestert azzal kapcsolatban, hogy fejtse ki a gyöngyösiek számára az elképzeléseit, ám érdemi választ egyelőre nem kaptunk. Így szakértők és az érintettek bevonásával magunk igyekeztünk utánajárni, hogy milyen megoldások jöhetnek szóba az új városvezetés számára.
A Duránda kialakulásáról nem igazán vannak hivatalos, feljegyzett információk, egy 2020-ban, Kovách Imre és Loncsák Noémi által készített, Kettős társadalmi integráció Gyöngyösön című tanulmányban is csak annyit írnak, hogy a településrészt a 20. században tudatosan hozták létre az alsó társadalmi csoportok számára. Kitérnek arra is, hogy 2008-ban azonban voltak tervek annak felszámolására, de költségvetési hiány miatt eddig erre nem került sor. Ez utóbbit sem tudjuk megerősíteni, hiszen erről sem állnak rendelkezésre információk, mint ahogy arról sem, hogy pontosan mekkora a roma lakosság létszáma Gyöngyösön és a Durandában. Érdekes, hogy míg a 2011-es népszámlálás alapján Gyöngyösön 3,8 százalékra tehető a romák aránya, a nemzetiségi önkormányzat becsült adatai 9-10 százalékot mondanak, ami körülbelül 2900-3000 fő. Ezzel szemben a legutóbbi, 2022-es népszámlálás szerint Gyöngyösön – amelynek az akkori népességszáma 27 648 fő volt – a lakosság 2,9 százaléka vallotta magát cigánynak, igaz, 11 százalék nem válaszolt a nemzetiségi hovatartozási kérdésre, így ezek az adatok vélhetően nem tükrözik teljes mértékben a valóságot.
Jelenlegi formájában
Szókovács Péter, Gyöngyös júniusban megválasztott kormánypárti polgármestere választási programjában kiemelten fontosnak tartotta, hogy a Durándát a jelenlegi formájában meg kell szüntetni. Azóta pedig már több alkalommal nyilvánosan is beszélt ezen tervéről, igaz, részleteket egyelőre sehol nem osztott meg. Mint választási programjában írta, aki nem ezzel kezdi a sürgős teendők listáját, az nem látja a valóságot. Kiemelte, hogy nem normális, hogy egy bűnnel fertőzött terület, a drogterjesztés és a drogfogyasztás központja a belváros szomszédságában van. Álláspontja szerint nem tűrhető tovább, hogy egy gettósodott „No-Go” zónává vált városrészt hagytak szavazatszerzési és ingatlanspekulációs okok miatt kialakulni és terjeszkedni.
Azonban arról már nem ismertetett részleteket, hogy a szegregátum felszámolását, megszüntetését hogyan képzeli el, ezért e-mailben kerestük meg Szókovács Pétert. Arra voltunk kíváncsiak, hogy pontosan mit kell érteni a jelenlegi forma alatt, melyek azok a konkrét elképzelések, amelyek a Duránda megszüntetését foglalják magukban, hogyan kívánják rendezni az ott élők helyzetét, és mindez milyen forrásokból valósulna meg. A megválasztott polgármester a kérdéseinkre lapzártáig nem adott választ (ahogy ezt rendszeresen tette korábban is), csupán saját Facebook-oldalán fejtette ki véleményét. A Durándával kapcsolatos kérdéseinket például hangulatkeltésnek, az indulatok korbácsolásának nevezte, érdemben csak annyit tudtunk meg a posztból, hogy „a megvalósítás pontos mikéntjét számos szakmai, bűnmegelőzési, jogi, szociális és vagyongazdálkodási szakember és szempont fogja meghatározni.” Informálisan is csupán annyit osztott meg velünk néhány magát megnevezni nem kívánó forrás, hogy Szókovács Péter álláspontja az, hogy amennyiben megvan hozzá a testületi többség és akarat, akkor fel kell számolni a Durandát, ahogy más városokban is sikerült már, példaként pedig Miskolcot említette.
Elképesztő indulatokat vált ki a gyöngyösiekből és a környéken élőkből a Duranda és a szegregátum kérdése. Egy Facebook-szavazás során megkérdeztük a lakosokat arról, hogy milyen formában támogatnák a Duránda felszámolását. Több mint ezer szavazat érkezett. Az általunk megadott válaszok közül a döntő többség, vagyis a válaszadók 54 százaléka azt támogatná, ha Gyöngyösön kívül, más településeken biztosítanának nekik lakhatást. A válaszokból az látszik, hogy a kérdéskör érdekli az embereket, sokan rendkívül szélsőségesen, már-már rasszista megnyilvánulásokkal reagáltak, de akadtak olyanok is, akik valódi megoldást látnának szívesen.
Szeretne többet tudni? Iratkozzon fel a Gyöngyösi Újság digitális kiadására, és a megjelenés napján elküldjük Önnek!