Már most több a járőr az utcákon – interjú az új rendőrkapitánnyal

Július elsejével Balogh Tibor váltotta Juhász Jánost a rendőrkapitányi székben. A frissen kinevezett vezető elmondta, szerinte a legjobb módszer a bűnmegelőzésre a fokozott rendőri jelenlét a közterületeken, ennek érdekében pedig első lépésben fokozta a járőrszolgálatot az utcákon. Balogh Tibor volt Gyöngyös Ma című műsorunk vendége.

x Hirdetés

Kapitány úr, mi volt a változás oka?

Ma a rendőrség berkeiben van egy szabályozás, mely szerint 5 évente felülvizsgálják a rendőri vezetőket. Én is 5 évet töltöttem az előző beosztásomban, illetve Juhász kapitány úr is. Ez lett a döntés.

Volt egy rendőrségi beszámoló 2 hónapja egy testületi ülésen, melyet a képviselők végül nem fogadtak el. Hiesz György polgármester akkor ezt úgy indokolta, hogy ez egy jelzés értékű döntés, nem pedig a rendőrség munkáját minősítik. Ez a döntés hozzájárulhatott a kinevezéséhez?

Mivel nem én döntöttem a vezető váltásról, ezért ezt nem tudom kommentálni. Mindazonáltal úgy gondolom, hogy az országos vezetés a testület ezen véleménykifejtését tudomásul vette és elfogadta. De elfogadták a mi indoklásunkat is, hiszen a polgármester úr a testületi ülésen is úgy nyilatkozott, hogy elégedett a rendőrök munkájával, a város közbiztonságával, ez egy politikai véleménynyilvánítás, a politikába pedig a rendőrség nem tud és nem is akar beleszólni.

Ön nagyon régóta a rendőrség berkein belül dolgozik. Mi történik akkor ha a testület nem fogadja el a beszámolót?

30 éve dolgozok a rendőrségnél, de ez idő alatt egyszer sem fordult elő, hogy ne fogadták volna el, szóval tapasztalatom ebben nincs. A rendőrségi törvény szerint ilyenkor egyébként meg kell ismételni a beszámolót, de úgy gondolom, hogy az egy olyan időpontban fog megtörténni, amikor már nem lesz indokolt politikai álláspontot tenni.

Mi az, amiben mást szeretne majd képviselni, mint az elődje?

5 éve kerültem el innen, de azért folyamatosan figyelemmel kísértem a kapitányság tevékenységét. Úgy gondolom, hogy itt egy nagyon jó szakmai tudással bíró csapat dolgozik, ezt bizonyították az elmúlt években is. Nem kell hatalmas beavatkozásokat tenni annak érdekében, hogy újra működőképes legyen a rendőrség. Finomhangolásokra van szükség. Én mindig is egy olyan vezetési stílust gyakoroltam, ami egyben humánus, de közben kellően határozott is ahhoz, hogy a felénk megfogalmazott elvárásokat teljesítsük. Három nagyon általános célt tűztem ki magunk elé: egyrészt a helyiek, valamint az idelátogatók érezzék, hogy rendőri jelenlét van a közterületeken. Másrészt fontos, hogy megfeleljünk szervezeti működésünkben a rendőrségi elöljáróink felé. Végül pedig azt szeretném, hogy az itt dolgozó rendőrök jól érezzék magukat a kapitányságon, legyen egy kohézió, csapatként tudjunk működni.

Említette a rendőri jelenlétet. A napokban forgatásunk során több rendőrjárőrbe és autóba botlottunk. Ez a véletlennek köszönhető, vagy kijelenthető, hogy tényleg több járőr van és lesz az utcákon?

Örülök, hogy ezt már látják! Igen ezzel kezdtem a feladatomat. Azt vallom, hogy a legfontosabb bűnmegelőzési tevékenység az a közterületi járőrszolgálat. A lakosság többségének sokszor elegendő, ha egy járőrt lát, akár a lakása közelében, és akkor már megnyugszik. Na most ez nem azt jelenti, hogy több ember dolgozik a rendőrkapitányságon, hanem, hogy kicsit a szolgálatot ésszerűen szervezve megpróbáljuk megmutatni magunkat a közterületeken. Nagy segítség és szeretném is megköszönni az önkormányzatnak, hogy túlszolgálati kerettel támogatják a kapitányságot, amely azt jelenti ugye, hogy szabadnapos rendőrök, civil ruhában plusz erőként jelennek meg az utcákon. Eddig ugye csak a Városrendészekkel közös járőr szolgálatra terjedt ki a támogatás, én azonban kértem a testületet, hogy ezt bővítsük ki a feladat ellátásra, a városon belüli valamennyi feladatra használhassuk a túlórát. A kollégák nagyon örülnek neki, már most jobb a hangulat a kapitányságon.

Rétvári Bence államtitkár pont ma nyilatkozta, hogy 3 ezerrel több rendőr került állományba az elmúlt 15 évben, mégis azt lehet hallani országosan és Gyöngyösön is, hogy létszámhiánnyal küzd a kapitányság. Lehet tudni, hogy hány fő hiányzik jelenleg a rendőrségtől?

Konkrét számokkal nem szolgálhatok, ezt a testületi ülésen is elmondtam, szerintem ez nem tartozik a nyilvánosságra. Természetesen vannak üres státuszaink, mind a bűnügyi, mind pedig a közterületi állomány tekintetében, de ezzel nem Gyöngyös van egyedül. Ezeket a pozíciókat igyekszünk minél gyorsabban feltölteni, a főkapitány úr pedig ígéretet tett nekünk arra, hogy az iskolából kijövő pályakezdő kollegák, akik Heves megyéből érkeznek, de nem kifejezetten Gyöngyös térségéből, ők nálunk kezdik meg majd karrierüket.

A létszámhiányban mennyire játszik szerepet Budapest közelsége, amely hatalmas elszívó erővel bír?

Abszolút, ez látható. De nem csak Budapest közelsége, hanem a város környékében lévő ipari vállalatok is előszeretettel alkalmaznak tapasztalt, fegyelmezett munkaerőt a rendőrségtől. Budapest azért is különösen vonzó, mivel sok kapitányságon még mindig működik az a fajta szolgálati ellátás, amikor 24 óra szolgálat után 72 óra pihenőt kapnak a rendőrök. Ezt sajnos mi itt nem tudjuk megvalósítani, de igyekszünk a legjobb körülményeket teremteni és adott esetben visszacsábítani a kollégákat.

Ön mit lát Gyöngyösön a legfőbb problémának?

Gyöngyös, hasonlóan más ilyen méretű városokkal, küzd a közterületi bűncselekményekkel, vagy akár a kábítószer kapcsolatos bűnözésekkel. Fontos tudni, hogy egy kábítószer kereskedelemmel kapcsolatos bűncselekményt felderíteni, az nem egyik napról a másikra megy. Itt nagyon komoly operatív munka folyik annak érdekében, hogy bizonyítható legyen a kábítószer kereskedés. A fogyasztókkal ugye egyszerűbb a dolgunk, abból van több is ugye. Sok sikert értünk el már ebben az évben is, hiszen 42 embert sikerült elkapnunk, nem csak droggal kapcsolatos bűntényekben. Ez évente 80-100 közötti számot jelent, ami hatalmas, emiatt rengeteg feladat is van ezzel. Ami még sújt minket az az online csalás, amely nagy számban leköti a rendőri erőket, pedig csak egy kis odafigyelésre lenne szükség az elkerülés érdekében.

Időről-időre előkerülnek bűnügyi statisztikai mutatók, melyekben Gyöngyös rendre rosszul szerepel. Mennyire reálisak a helyezések Ön szerint?

Az észak-magyarországi térség az bűnügyileg fertőzöttebb, mint a nyugati térségek. Elfogadjuk és látjuk, hogy a bűncselekmény szám az növekedett Gyöngyösön is. Viszont azt is fontos kiemelni, hogy az eredményességünk is növekedett minden szinten. Ez azt jelenti, hogy a nagyobb munkaterhelés mellett jobban dolgozunk. Megértjük, hogy aki sértett lesz egy bűntényben, az a közbiztonság hiányát fogja kiemelni, akkor is, ha egyébként például az eltulajdonított értékét pár óra alatt megtaláljuk. De én azért el tudom mondani, hogy más Gyöngyöshöz hasonló városokban nincs szignifikáns különbség a bűncselekmények számában.

Gyakran előkerül az a felvetés, hogy hatékonyabb lehetne a rendőrség munkája, ha Gyöngyösön is lenne egy fogda, nem kellene Egerbe vinni az elkapott személyeket. Van esetleg bármilyen terv ennek megvalósítására?

Nincs. Központi fogda működik a vármegyében. Régen, amikor volt fogda Gyöngyösön, akkor az csak 6 férőhelyes volt, ez most már nem lenne elég. Mindenképpen tovább kéne szállítani az embereket.

x Hirdetés

Tovább tart nyitva a strand

Mindent megnyert, amiben elindult a gyöngyösi úszó tehetség