A nem megfelelő felkészülés okozza a legtöbb balesetet az erőben, illetve az, hogy a túrázók rosszul mérik fel fizikai képességeiket. Legutóbb Mátraházán kellett segíteni egy domboldalról lezuhant gyermeken. A hasonló balesetek elkerülése érdekében nem árt néhány fontos szabályt betartani.
Nagy Csaba, a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője nyújt tanácsokat a túrázóknak.
Az egyre melegedő időjárás miatt már idén sokan felkeresték a túraútvonalakat, elmentek kirándulni. Balesetek is történhetnek, számos alkalommal a hivatásos és önkéntes tűzoltóknak is menteniük kellett már. Miért történnek ezek?
Sokszor azért, mert nem kellőképpen melegítünk be, csak félvállról vesszük a szervezetünk felkészítését, esetleg hiányos védőfelszereléssel indulunk útnak. Pedig alapos bemelegítéssel, védőeszközök használatával (fejvédő sisak) nagymértékben csökkenthetjük a sérülések kockázatát. A leggyakoribb sérülések a térd, a kéz, a vállöv és a fej sérülései. Ha izomzatunkat, ízületeinket és ínszalagjainkat terhelés előtt alaposan átmozgatjuk, akkor baleset esetén jó esélyünk van arra, hogy ízületeink, illetve szalagjaink “csak” megnyúlnak, nem szakadnak el.
Hogyan készülnek fel a tűzoltók a mentésekre?
Gyakorlatokkal. A mentési gyakorlatok célja az, hogy a hivatásos, önkormányzati tűzoltók, valamint a közreműködő önkéntes tűzoltó egyesületek és mentőcsoportok taktikai felkészültségét, térképismeretét, helyismeretét, fejlesszék, valamint a tűzoltási és mentési tervekben meghatározott protokollt begyakorolják.
Hány darab ilyen eset van egy évben?
15 és 20 közé tehető az olyan mentések száma vármegyénkben, amikor eltévedt vagy megsérült túrázónak segítenek a tűzoltók.
Miket tanácsol a vármegyei katasztrófavédelem azoknak, akik a természetbe indulnak túrázni?
- Mindig tudjuk, milyen útvonalon szeretnénk haladni és, hogy a túra milyen hosszú lesz, várhatóan mennyi időt vesz majd igénybe!
- Egyedül ne vágjunk neki hosszabb útnak!
- A mobiltelefon legyen feltöltve!
- Legyen nálunk térkép, vagy okostelefon! A segítség is sokkal gyorsabban a helyszínre ér, ha pontosan meg tudjuk jelölni, hogy hol vagyunk.
- A túraösvényről semmiképp ne térjünk le!
- Fontos a megfelelő öltözék!
- Legyen nálunk étel és meleg ital (NE alkohol!)
- Tüzet csak a kijelölt tűzrakóhelyen rakjunk, és csak akkor, ha nincs tűzgyújtási tilalom.
- Ne hősködjünk! Ha önerőből nem megy magunk, illetve társunk mentése, akkor hívjuk a 112-t, és keressünk a helyszín beazonosítására alkalmas pontokat!
Aki kíváncsi arra, hogy a forgalomban miként kell viselkedni, ha megkülönböztető jelzést használó járművel találkozik, az kapcsoljon televíziónk adására ma, 18:35-kor, és nézze a Nápolyit!
Kiemelt kép: heves.katasztrofavedelem.hu