Elszaporodtak a vadállatok, hatalmas kárt okoznak

Milliárdos károkat okoznak az elszaporodott vadak a mezőgazdaságban, emiatt feszültség alakult ki a vadgazdálkodók és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara között. Gyöngyös területén inkább erdőkárokról lehet beszámolni, amelyet elsősorban az elszaporodott gímszarvas állomány okoz.

x Hirdetés

Évente 21 milliárd forint vadkár keletkezik, ebből csak 3 milliárd forintot térítenek meg a mező- és erdőgazdálkodóknak. A mezőgazdasági vadkár rendre óriási gazdasági károkat okoz a termelőknek, akik számára annak csak töredékét térítik meg a vadászatra jogosultak. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megelégelte ezt, és a jövőben e téren is határozottan kiáll a gazdák érdekeiért. A NAK bejelentette: céget alapít, ami ahhoz szükséges, hogy peres ügyekben átvállalja a gazdálkodók megalapozott vadkárköveteléseit, és lefolytassa a vadásztársaságokkal az eljárásokat.

Dudás Béla, az Egererdő Zrt. Mátrafüredi Erdészetének vezetője Gyöngyös Ma című műsorunkban elmondta, hogy a vadászterületükön nincs mezőgazdasági terület, ezért mezőgazdasági vadkár nem jelentkezik a térségben, erdei vadkár azonban annál inkább. Mint mondta, nagyon sok a károkozó vad, elszaporodott a gímszarvas, de nem csak az Egererdő által kezelt területen, hanem országos szinten.

Dudás Béla kifejtette, hogy kevés a szövetségesük abban, hogy ez megváltozzon, de mint fogalmazott szkeptikus abban, hogy a vadásztársadalom átálljon egy intenzív vadlétszám csökkentésre. Elmondta, hogy régiónkban a vaddisznó kérdését a fertőzés megoldotta, azonban úgy látja, hogy a gímszarvas nem csak most, de a jövőben is jelentős károkozó lesz. Éppen ezért több, mint 10 éve megtöbbszörözték a gímszarvas és más növényevők elejtését, de mint kiemelte, ez kevésnek bizonyult, úgy véli régiós szinten kellene így dolgozni.

Az erdészeti vezetője elmondta azt is, hogy a csúcsragadozók megjelenése felzaklatta és szétzilálta a gímszarvas állományt, amely tovább tetézi a bajt. Hiszen vannak olyan területek ahol nagyon sokan vannak, máshol pedig egyáltalán nincs. Így lokálisan nagyobb károk keletkeznek.

Borítókép: Pilisi Parkerdő Zrt.

x Hirdetés
A tűzesetek száma csökkent, a műszaki mentések száma nőtt a tavalyi évben 2022-höz képest

A tűzesetek száma csökkent, a műszaki mentések száma nőtt a tavalyi évben 2022-höz képest

Jogi kiskapuval juthatnak pénzhez a Fidesz közeli szervezetek