Iskolák, egészségügy, védőnői szolgálat – csak néhány azok közül a feladatok közül, amit az állam elvett az önkormányzatoktól, így a helyhatóságoknak nincs beleszólásuk, hiába van a településükön. Az önkormányzatisági rendszer leépítése egy 13 éve tartó folyamat – mondta Aktuális Extra című műsorunkban Lőcsei Lajos, a Momentum országgyűlési képviselője.
A politikus szerint a Fidesz célja a centralizációval nem más, mint, hogy még jobban bebetonozza a hatalmát és függjön tőle az önkormányzatisági rendszer. Mint kifejtette, tartja a kapcsolatokat az önkormányzatokkal és az a tapasztalata, hogy politikai hovatartozástól függetlenül nincs olyan vidéki polgármester Heves vármegyében, aki pozitívan látná az önkormányzati rendszert, egyre kiszolgáltatottabbak. egyre nehezebb helyzetben vannak. Lőcsei Lajos ugyanakkor úgy véli, hogy nem szűnik meg az önkormányzatiság, mert mint fogalmazott, a kormánynak szüksége hűbéresekre, a kádárokra, lojális polgármesterre, akivel szalagokat tudnak átvágni, beruházásokat átadni.
Dudás Róbert, a Jobbik országgyűlési képviselő az önkormányzatiság helyzetét értékelve azt mondta, “amikor azt gondolná az ember, hogy nincs hova tovább húzni a nadrágszíjat. mindig be kell látni, hogy a kormánypárt rendkívül kreatív ezen a területen és mindig van valami amit elvesz, ugyanakkor teljesen az ellenkezőjét teszi, mint amit kellene, Mint kiemelte, olyan országokban ahol valódi demokrácia működik, nagy hangsúlyt fektetnek az önkormányzatiságra, ott azt az alapelvet tartják szem előtt, hogy a döntések minél közelebb szülessenek meg az emberekhez, a politikus szerint ez azért fontos, hogy valóban jó döntés szülessen. Egy teljesen államosított rendszerben nem tudnak oda figyelni – tette hozzá. Dudás Róbert elmondta, rengeteg olyan feladat van, mint például az oktatás, egészségügy, hulladékgazdálkodás, amit elvett a kormány, mondván, hogy az önkormányzatok nem voltak jó gazdái, csak, hogy ez általánosságban nem igaz. Úgy véli, amíg ez az önkormányzatokhoz tartozott, ha baj volt azonnal be tudtak avatkozni, most azonban a legnagyobb jóindulattal sem tudnak.
Hangsúlyozta, sokszor bebizonyosodott, hogy amit egy kockás füzeten, egy klímás irodában kitalálnak, az papíron jól működik, de az életben nem. Hacsak a védőnői szolgálatot nézzük, akkor körülbelül 600 olyan körzet van, ahol nincs védőnő, ez azt jelenti, hogy szülők, gyermekek maradhatnak ellátás nélkül – emelte ki,