Minden második buszsofőrrel erőszakoskodnak

Érezhetően megugrott a buszsofőrök elleni erőszakos cselekmények száma az elmúlt években, derül ki a Volánbusz nem reprezentatív felméréséből. A sofőrök körében végzett kutatás szerint a buszsofőrök harmada találkozott már fizikai erőszakkal munkavégzés során, derül ki a Volánbusz sajtóközleményéből.

x Hirdetés

Az önkéntes válaszadáson alapuló felmérést a Volánbusz a „Ha megütöd, leülöd” elnevezésű figyelemfelhívó kampány keretében végezte el, több száz buszvezető részvételével. Mint arról korábban már mi is beszámoltunk, a kampányt az hívta életre, hogy tavaly összesen 175 embert ítéltek el jogerősen közfeladatot ellátó személyek, például autóbusz-vezetők, jegyvizsgálók ellen elkövetett erőszak miatt.

Az eredményekből kiderül, hogy majdnem minden buszsofőr, 88%-uk találkozott már verbális erőszakkal munkavégzés közben, 31%-ukkal szemben pedig fizikai erőszakot is követtek már el utasok. A megkérdezett sofőrök harmada azt állítja, a szóbeli agresszió már mindennapos jelenségnek számít, 90%-uk szerint a közvetlenül a közlekedésben dolgozók – a sofőrök, ellenőrök – vannak a leginkább kitéve atrocitásoknak.

A legtöbb sofőr szerint(41%) konfliktusok leginkább a jegy vagy bérlet nélkül utazókkal alakulnak ki, 22% szerint a problémák főleg abból adódnak, mikor egy utas nem tartja be az utazás szabályait, 21% szerint pedig legtöbbször alkoholos, vagy kábítószeres befolyásoltság vezet összetűzésekhez.

A buszsofőrök szerint az erőszakos cselekmények nap- és évszakfüggőek, és többnyire sértésekben és szidalmakban nyilvánulnak meg, bár 7% szerint a problémás utasok verekedni szoktak a leggyakrabban. A válaszadók szerint az elkövetők többnyire 20-40 éves kor közti férfiak, és a sofőrök 68%-a úgy érzi, a nagyobb városokban, megyeszékhelyeken történik a legtöbb ilyen eset.

A kérdőívet kitöltők 45%-a hívott már rendőrt bántalmazó utashoz, 29% fizikai erőszak miatt kényszerült erre. Kérdezték a sofőröket a lehetséges megoldásról is, 56% szerint a szolgáltatói szemléletű magatartással, az arrogáns viselkedés mellőzésével elkerülhetőek lennének ezek az esetek, de sokat segítene az is, ha a buszsofőröknek nagyobb lenne a tekintélyük. 44% szerint azonban a szép szó vagy a tekintély semmit sem ér a módosult tudatállapotú utassal szemben. A volán mögött ülők szerint a jogszabályok sem bírnak visszatartó erővel: csak 14% válaszolta azt, hogy a törvények szigorításával érezhetően csökkent a közfeladatot ellátók elleni támadások száma.

Mint a közlekedési cég közleménye kiemeli, a buszsofőrök általános érzületét alátámasztják a tények: csak 2023 harmadik negyedévében több mint 30 esetben kértek rendőri intézkedést a buszsofőrök, és 8 esetben váltak tettlegesség áldozatává. Nem ritkák a tömegközlekedési dolgozók elleni támadások térségünkben sem, legutóbb egy hónapja írtunk egy gyöngyösi férfiról, aki farúddal támadt vasutasokra, mert azt hitte, kinevették. A Volánbusz emlékeztet rá, az ilyen esetek elkerülése érdekében már kezdeményezték a rendőrség, az önkormányzatok, és a közterület-felügyeletek közös fellépését, és a MÁV-Volán csoport minden, kollégáit érő támadás után feljelentést tesz, és több ezer kamerát üzemeltet közel 420 helyszínen, és a csoport legtöbb járművén is működik fedélzeti kamerarendszer.

x Hirdetés
Aki lemaradt, még láthatja itthonról a sarki fényt

Aki lemaradt, még láthatja itthonról a sarki fényt

Akcióba lendülnek a csalók