13 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett elfogadta az önkormányzat féléves költségvetési beszámolóját a gyöngyösi képviselő-testület mai ülésén.
A beszámoló szerint a 2023-as költségvetési időszak első félévében az önkormányzat tervezett bevételei valamelyest meghaladják az időarányos mértéket (53.9%), a kiadási oldal pedig elmarad attól (47.8%). A bevételi oldal többlete a működési támogatások és a helyi adók többlete idézte elő. Az elfogadott beszámoló szerint az önkormányzat első félévi gazdálkodását a „takarékosság, a mértéktartás, és a likviditás folyamatos fenntartására törekvés” jellemezte, bár az orosz-ukrán háború közvetett és közvetlen hatásai, a megemelkedett energiaárak, és a kedvezőtlen pénzpiaci változások kihívásokkal teli makrogazdasági környezetet teremtettek.
A 2022-es bevallások alapján a beszámoló szerint az iparűzési adóbevételek várhatóan túlteljesülnek, ugyanakkor a magas energiaárak, a lassan csökkenő infláció, és a magas kamatok továbbra is ki fognak hatni a második félévre, így „az év hátralévő időszakának gazdálkodását továbbra is a mértéktartás és meggondoltság kell, hogy vezérelje.”
Kovács Róbert, az önkormányzat pénzügyi igazgatója a beszámolót ismertető felszólalásában is mértéktartásra intett, mint mondta, 2024 „pénzügyi szempontból nem túl kellemes üzenettel vár majd ránk.” Mint elmondta, 2024-ben ismét minimálbér-emelésre kell számítani, a hitelkamatok továbbra is magasak lesznek, és már tudni azt is, hogy a város által fizetendő szolidaritási adó az idei 840 millióról egymilliárd forint fölé fog emelkedni. Ezek fényében Kovács Róbert azt javasolta, hogy a jövő évre a lehető legnagyobb mértékű tartalékot kell átvinni.
Hiesz György polgármester hozzátette, hogy a helyi vállalkozóktól elég nagy forgalom-visszaesésről hall, „és kérdés, ez hogy érinti majd a várost” – a szolidaritási adó alapjául még az adóbevételek szempontjából kimondottan sikeres 2021. év szolgál, és így előállhat az a helyzet, hogy a jó teljesítmény után kivetett adó és egy kisebb gazdasági teljesítmény utáni adóbevétel „pont szembemennek egymással, ami rendkívül kedvezőtlen,” fogalmazott Hiesz. A polgármester beszélt a minimálbér-emelésről is, reményét fejezve ki, hogy az emelés utáni kompenzációt a kormány időben küldi, és ennek kapcsán szintén a pénzügyi óvatosságról beszélt – „az utóbbi egy-másfél hónapban ezért is sokkal kevesebb, vagy csak kis összegű kötelezettségvállalást írtam alá, mert vártuk, hogy kasszát csináljon a pénzügy, hogy lássuk, meddig tudunk terjeszkedni.”
A beszámoló vitája során a fásítási program részleteinek megtárgyalását követően Bárdosné Kocsis Éva képviselő felszólalásában bár egyetértett a pénzügyi elővigyázatossággal, de a szolidaritási adó emelkedése kapcsán megjegyezte, hogy az adó összegét az adóbevételek és lakosságszám hányadosának figyelembe vételével állapítják meg, így a lakosságszám csökkenésével kellene valamit kezdeni. Bárdosné eleinte nem értett egyet azzal, hogy kereskedelmi visszaesés lenne várható, hiszen a kormány szerinte mindent megtesz a makrogazdasági mutatók javításáért, de a polgármester pontosított; a visszaesés nem várható, hanem itt van, 8% a kereskedelmi visszaesés a KSH szerint, de az építőipar lelassulása miatt például az építőanyagok forgalmának csökkenése még ennél is jelentősebb. Ezt az érvelést Bárdosné elfogadta.
Dr. Ördög István a belvárosi fejlesztések priorizálását javasolta, felemlegetve a zsinagógát, a régi pártházat, a régi kórház területét, „ha valaki idejön, ezt látja,” de mint a polgármester felhívta rá a figyelmet, a romos belvárosi épületek magán- vagy állami tulajdonban vannak.
A költségvetés féléves beszámolóját végül 13 igen szavazattal, Kepler Gyula tartózkodásával elfogadták.