Kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított a napokban egy halmajugrai építőipari alapanyag-beruházást a kormány. Közben kiderült, hogy mintegy 20 milliárd forintból épül a Mátrai Erőműtől bérelt 10 hektáros területen egy kőzetgyapot-gyár. A földmunka az ősszel indul, a technológiát 2024 májusa és októbere között telepítik, majd következhet a próbagyártás. A piacon 2025 januárjától jelenne meg az 1,2 hektár alapterületű üzem terméke.
A hír nem tér ki a majdani foglalkoztatottak számára, ami a beruházás munkahelyteremtő volta és amiatt is érdekes, hogy Halmajugra az egyike annak az 1624 településnek, amelyek a jogszabály szerint felzárkózónak és kedvezményezettnek számít- írja a Világgazdaság.
Az alapanyagokat és a készterméket naponta várhatóan mintegy 25 teherautó szállítja. A cikk kitér arra is, hogy ugyan az alkalmazandó technológia zöldnek, fenntarthatónak és energiatakarékosnak számít, a termeléshez szükséges villamos energia lényegében helyben lenne: a Mátrai Erőmű a majdani gyár szomszédságában működik, az erőmű telephelyén néhány év múlva létesülne egy legfeljebb 650 megawattos gázüzemű erőmű, naperőmű pedig már most is van a környéken bőven, és telepítenek újabbakat is.
Az ipari park az erőműtársaság régi terve, a gyár mátrai megjelenése beleillik a Mátrai Erőmű megvalósulófélben lévő ipari parki tervébe. A VG kitér arra is, hogy a tervek mintegy három éve, a lignitblokkok majdani leállítása miatt kerültek előtérbe, igaz, a legújabb elképzelések szerint – az energiaimport csökkentése érdekében – leállításukra később kerülne sor. Mindazonáltal 2021 végén a társaság akkori elnök-vezérigazgatója, Oravecz Zsolt akkor arról beszélt a Világgazdaságnak, hogy a parkba, amelynek az üzemeltetéséhez mintegy 1100 dolgozóra lesz szükség, új iparágakat, új ipari teljesítményeket kívánnak bevinni. A tervek szerint a gyár kapacitása évi 35 ezer tonna lesz, a munka négy műszakban folyik majd.
A meglévő ipari park bővítése érdekében egy 18 projektből álló programot terveztek. Ezek közt vannak olyan projektek, amely a körforgásos gazdasághoz, a hulladékkezeléshez kapcsolódik, lennének nonprofit tevékenységek és profitorientáltak is, amelyekhez megfelelő árú villamos energiát, gőzt, technológiai szolgáltatásokat tudunk eladni. Ez a program mintegy 50 milliárd forintnyi beruházást igényel. A nonprofit vállalkozásokon kívül mindnek önállóan üzletképesnek kell lennie” – mondta akkor Oravecz Zsolt, aki még a tavaikban indítandó haltenyésztés lehetőségéről is beszélt. Persze, e tervek azóta változhattak, de a kőzetgyapotgyártás indítása sínen lévőnek tűnik – olvashato a vg.hu-n
Borítókép: Építészfórum (csak illusztráció)