Újabb madárodúkkal bővült a Mátra

Folytatta madárvédelmi programját az Egererdő Zrt. Mátrafüredi Erdészete, így 50 újabb madárodút helyeztek ki a Galyatető alatti erdőbe. 2020 óta végzik ezt a tevékenységet, így mára már 200 körülire tehető a mesterséges lakóházak száma, amelyeket folyamatosan karbantartanak.

x Hirdetés

Olyan énekesmadaraknak próbálnak segíteni, amelyek természetes odúkban fészkelnek. Nagyon sok idős fa kellene- több mint 150 évesek-, amik korlátozott mennyiségben vannak jelen, így szükség van mesterséges odúkra, hogy biztosítani tudják számos madárfajnak a fészkelő és búvóhelyet- tudtuk meg Dudás Bélától, az Egererdő Zrt. Mátrafüredi Erdészetének munkatársától.

Az erdészetvezetője kiemelte: az elmúlt 4 év azt igazolja, hogy ha fészkelő helyet biztosítanak a madaraknak, akkor azt elfogadják és 90%-os kihasználtságuk van a mesterséges lakóhelyeknek. A fészkelő hely száma mondja meg, hogy mekkora az egyedszám egy adott területen és éppen ezért szeretnék elsősorban középkorú erdőállományokba-, tölgyesekbe és bükkösökbe-, fokozni az énekesmadár faunát- tette hozzá.

Minden évben 30-50 odút telepítenek, így már kb. 200 fészkelő helyet biztosítottak a madaraknak. A karbantartásra is ügyelnek és a házakat is olyan anyagból építik, melyek minimum 10 évig szolgálják ki a tollasokat.

Kiderült, hogy már volt váratlan lakó is az odúban- augusztussal, amikor a madarak már nem költenek, a lódarazsak szívesen beköltöznek, illetve télen átmeneti szálláshelyként kisemlősök is „kibérlik” a házat.

A mesterséges odúk amellett, hogy segítséget nyújtanak az állatvilág számára, jelentős szerepet töltenek be a fiatalok szemléletformálásában is, ugyanis szervezni szoktak megfigyeléseket számukra, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre.

x Hirdetés

» Március 15. – Gyöngyös, Városi ünnepség

» XXXIII. Nyugdíjas ,, KI – MIT – TUD?”