Eltűntek az öreg erdők a Mátrából is

Húszmillió hektár erdőből mára mindössze 300 hektár maradt a Kárpátok erdeiben, ám ezek sem egybefüggő erdőterületek, hanem különálló pici foltok – mondta Gyöngyös Ma című műsorunkban A Greenpeace környezetvédelmi téma felelőse. Rodics Katalin elárulta, hogy a szervezett által készített műhold felvételekből az látszik, hogy mindössze 5 százaléknyi erdő maradt, ami érintetlen és óránként 5 futballpályányi erdőt vágnak ki.

x Hirdetés

Rodics Katalin beszélt arról, hogy miközben mindenki az Amazonasért izgul, a saját házunk táján is körbe kellene nézni, hiszen Magyarországon is rendkívüli rossz a helyzet. A közelmúltban a Mátrában is egyeztettek erdészeti szakértőkkel. Az látható, hogy a Mátrában és a Bükkben is alig van már erdő, mindössze 0,01% az öreg erdő. A szakértő hozzátette, hogy nem csupán faként kellene tekinteni az erdőkre, hanem egy életközösségként, céljuk, hogy legalább a védet erdőket megőrizzék. Rodics Katalin elmondta azt is, hogy a 20 évesnél idősebb erdő aránya is mindösszesen 2 százalék, így a fakivágást meg kell állítani, hiszen a természetes megújuláshoz több száz évre van szükség. Ezt a folyamatot gyorsítja a kísérleti jelleggel, Mátrában indult LIFE program, amely során igyekeznek az erdők szerkezetét átalakítani. A kivágott fák helyén hagynak holt fákat, illetve meghagyják az aljnövényzetet és a bokrokat, így különböző életkorú fák tudnak növekedni, így megtudják őrizni a biodiverzitást.

Az öt országot érintő, a Kárpátok erdeinek védelméért indult 40 napos expedíciót követően lesz egy ülése a Kárpátok Egyezményének, ahol bemutatják az erdők állapotát. Ezt követően pedig az Európai Unióhoz fordulnak annak érdekében, hogy létrejöjjön egy ország határokon átívelő közös akcióterv. Azt szeretnék elérni, hogy kötelezően ki kelljen alakítani egy olyan vonulatot és sávot, ahol érintetlen marad az erdő, valamint, hogy 2030-ig tiltsák meg az erdészeti feltáró utak létesítését. Bízik benne, hogy törekvésük sikeres lesz, hisz mint fogalmazott, egyre többen látják, hogy a klímaválság kritikus szakaszában vagyunk, ezeken a hatásokon pedig enyhíteni kell. Az erdő értéke nem a fában rejlik, hanem abban, hogy az egyre melegedő időben árnyékot ad és hűsít, valamint oxigént termel.

x Hirdetés
Remek programok a Mátra Múzeumban

Remek programok a Mátra Múzeumban

Mi vagyunk a rock, mi vagyunk az élet! Gyöngyösön dübörgött az Edda Művek!

Mi vagyunk a rock, mi vagyunk az élet! Gyöngyösön dübörgött az Edda Művek!